Pati Dubiel – Summer Chill
WYSTAWA RYSUNKÓW
Miejsce: Muzeum Rzemiosła, Wieża Farnej, ul. Piłsudskiego 5, Krosno
Termin wystawy: 18 sierpnia - 30 września 2017
Choć Pati Dubiel znana jest przede wszystkim jako artystka szkła, śmiało dookreśla swoje twórcze ego jako malarka, rysowniczka, projektantka. O szkle, które tworzy, powiedziano już bardzo wiele – z pewnością jej twórczość w tej dziedzinie sztuki została dostrzeżona i szeroko uznana. Jest artystką rozpoznawalną przede wszystkim ze względu na umiejętność łączenia w swoich szklanych pracach różnorodnych i niewspółrzędnych względem siebie technik – malarstwa, grafiki, rysunku, fotografii. Znana jest również z eksperymentowania z połączeniami szkła z niekonwencjonalnymi tworzywami artystycznymi. Dar syntezy wywodzi się z jej natury, a jego rozwojowi sprzyja brak wewnętrznych ograniczeń w twórczości. „Względy formalne ani żadne inne nie mają wpływu na moją sztukę. Niekiedy względy techniczne i technologiczne – w przypadku szklanej rzeźby mogą mieć wpływ na wielkość, kształt, budowę formy. Ale tak naprawdę jedyne ograniczenia (poza tymi wynikającymi ze specyfiki szkła), które jestem w stanie zaakceptować, to te, które narzucam sobie sama” – wyjaśnia Pati Dubiel.Jako absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu wybrała trudną i z pozoru jednoznacznie zdeterminowaną drogę artystyczną. Nie zrezygnowała jednak z pragnienia realizowania siebie w innych dziedzinach sztuki. Jak sama przyznaje: „Nigdy nie odpuszczę sobie koloru, konturu i takiej komiksowoobrazkowej formy wyrazu. Twórcą się po prostu jest – i nieistotne, z jakim materiałem czy medium się pracuje”. Pati Dubiel śmiało deklaruje, że rysunek to jej „drugie ja”. Do tej pory głównym bohaterem jej wystaw było szkło artystyczne. Ślady rysunków można było odnaleźć w szklanych rzeźbach albo jako drugoplanowe dopowiedzenie ekspozycji. I chociaż jest krośnianką wywodzącą się z rodziny o bogatej hutniczej tradycji, przekornie wybrała Miasto Szkła jako miejsce pierwszej wystawy w całości poświęconej tworzonym przez nią rysunkom.
„PATI DUBIEL. Summer Chill” to prezentacja ok. 30 rysunków na kartonie wykonanych techniką własną.Pierwsze wrażenie widza przywodzi na myśl rysunek schematyczny, którego istotą jest pokazanie zasady działania, skupienie się za pomocą symboli na relacjach funkcjonalnych i logicznych. Stąd częstymi motywami prac są plątaniny swego rodzaju naczyń – przewodów, elementy konstrukcji, budowle architektoniczne bądź ich detale, figury geometryczne, struktury roślinne umiejscowione w ciałach bliżej nieokreślonych postaci. Jest jednak jeszcze drugie wrażenie – odczucie obcowania z głęboką przestrzenią emocjonalną. Pati Dubiel podjęła próbę wyjaśnienia zasady działania człowieka w przestrzeni szeroko rozumianego świata. Jej pełne różnorodnej symboliki i nawiązań rysunki kierują uwagę na cielesność i wypływające z niej emocje. W pracach widoczne są również odniesienia dokinematografii, medycyny, historii sztuki, architektury i ulubionych zakątków Wrocławia, w którym mieszka i pracuje. „Pomimo pozornie lekkiej – niekiedy erotycznej czy frywolnej – tematyki rysunków zawierają one w sobie duży ładunek ważnych informacji odnoszących się do tego, co dzieje się tu i teraz. Dlatego rysunki te wymagają głębszego i kilkukrotnego „wglądu”. Odkrywają one wtedy przed widzem swoje drugie dno” – podkreśla Pati Dubiel. Zwraca uwagę ciekawy zabieg artystyczny – kompozycja niektórych rysunków, szczególnie tych z użyciem koloru, wywołuje wrażenie głębi szkła, przenikania się. I właśnie przenikanie się dziedzin sztuki jest tym , co mocno wyróżnia twórczość artystki.Pati Dubiel nie czeka na wyjątkową wenę, żeby tworzyć. Porywy twórcze przychodzą same. Inspirują ją ludzie, to co się dzieje dookoła – słowem – wszystko. Nigdy nie jest w stanie przewidzieć, co to będzie.Jedno jest pewne – zawsze musi to być „mocne uderzenie”, „zajawka nie do przebicia przez inną” – jak mówi – taka sytuacja oznacza początek procesu twórczego. Cieszy fakt, że jego efekty w postaci kolekcji rysunków po raz pierwszy można będzie podziwiać w Krośnie – rodzinnym mieście artystki.
W tekście wykorzystano wypowiedzi artystki z filmów: „Inspiracje artystki Pati Dubiel”, „Szklane rzeźby Pati Dubiel” oraz fragmenty niepublikowanych rozmów podczas organizacji wystawy „PATI DUBIEL. Summer Chill” przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie (Iwona Jurczyk).
Filmy:
„Inspiracje artystki Pati Dubiel”
„Szklane rzeźby Pati Dubiel”
Więcej o artystce: Dubiel Patrycja