Jolanta Kasińska – Symfonie II
WYSTAWA JUBILEUSZOWA 50. LECIA PRACY TWORCZEJ
Miejsce wystawy: Galeria Sztuki Współczesnej Na Nankiera, pl. bpa Nankiera 5, Wrocław
Termin wystawy: 10 maja - 10 czerwca 2017
Lecz kto tworzy, ten, wielkim i samotnym losem
Niesiony jest gdzie Twórczość, więc blisko z Chaosem...
Cyprian Kamil Norwid
Niełatwe wieloletnie zmagania z trudną materią, jaką jest ceramika, zaowocowały w przypadku znanej wrocławskiej artystki Jolanty Kasińskiej wieloma cyklami niezwykle interesujących prac. Jest artystką wszechstronną, tworzącą w różnych materiałach ceramicznych. Szamot, kamionka, porcelana doczekały się pod jej palcami wartościowych i pięknych realizacji. Jest zarazem cenionym pedagogiem, przez długie lata pracującym zarówno z młodzieżą artystyczną – młodzi muzycy, jak i młodzieżą trudną. Na tej współpracy skorzystała młodzież, otwierając się na szeroko pojętą sztukę, tworząc dzieła, uczestnicząc w ogólnokrajowych konkursach ceramiczno-malarsko-szklarskich.
Będąc melomanką z natury, przetworzyła kamionkę i szamot w finezyjne kafle o tematyce muzycznej – „Fugi, Kantaty, Oratoria”. Wertykalne gotyckie i bogate barokowe zwieńczenia doskonale współgrają z tematyką prac. Również z kamionki i szamotu powstał cykl kafli „Drzewa” życia oraz pełne rozmachu i dynamiki formy przestrzenne, a także nastrojowe „Miasteczka”. W porcelanie tworzy duże kafle-obrazy o wyrazistych rytmach i kolorystyce, kafle geometryczne oraz cykl kafli o przemijaniu. Otaczająca nas natura przedostała się do twórczości artystki w postaci dziwnych, przestrzennych stworków, w podtekście antropomorficznych. No i ptaki – coś z lotu, przestworzy, powietrza – ptak zastygły w locie.
Jolanta Kasińska jest bystrą obserwatorką otaczających zjawisk. Inspiracją dla jej twórczości są przeżycia, skojarzenia, przeczucia, metafory, symbole. Analiza i synteza przełożona na język form ceramicznych stanowi o dojrzałym pięknie tych prac. Będąc artystką o nieprzeciętnej wrażliwości, nie przymyka oczu na ciemne strony życia, lecz mimo to kieruje się w stronę światła, pragnąc, aby sztuka sprawiała radość, była remedium i ukojeniem. Tworzy bujne i urodziwe dzieła, jak bujne i urodziwe bywa życie. Zawarła w nich i uformowała swój czas.
Maria Groyecka-Ratajczak
„Pionowy horyzont”, 160 x 80 cm, szamot
„Pionowy horyzont”, 160 x 80 cm, szamot (fragment)
„Las”, 40 x 40 x 45 cm, kamionka
„Panta rhei”, 140 x 70 cm, porcelana
„Preludium”, 100 x 100 cm, kamionka
Z cyklu „Przemijanie”, 30 x 30 cm, porcelana
„Smok Gerwazy” 180 x 40 cm, kamionka.
„Zaczarowane miasteczka”, 30 cm, porcelit
„Oratorium I”, 100 x 120 cm, kamionka
„Oratorium – Magnificat”, 100 x 130 cm, kamionka
„Oratorium IV”, 40 x 50 cm, kamionka
„Oratorium IV”, 40 x 50 cm, kamionka (fragment
„Fuga”, 40 x 50 cm, porcelit
„Kantata”, 40 x 50 cm, porcelit
„The X Gate”, 60 x 40 cm, szamot
„Oriony”, 40 x 30 x 20 cm, szamot
„Oriony”, 40 x 30 x 20 cm, szamot
„Intergacja”, 80 x 30 cm, szamot (fragment)
Więcej informacji o artystce: Jolanta Kasińska
Więcej o wystawie: OKiS we Wrocławiu
Kliknij tu, aby obejrzeć katalog z wystawy
Kliknij tu, aby obejrzeć fotoreportaż z wernisażu
Zdjęcia: Krystyna Szczepaniak