wyszukiwanie zaawansowane

Sztuka włókna - Grupa Tkacka 10 x TAK

Wystawa Sztuka włókna czynna: 9 lipca - 22 sierpnia 2012. Wernisaż i spotkanie z artystkami: 6 lipca 2012, godz. 18. Wystawa Wrocławskiej Grupy Tkackiej 10 x TAK zorganizowana jest dla uczczenia Jubileuszu 40-lecia istnienia tej grupy na Dolnym Śląsku: 1972-2012.

Artystki: Maria Białowolska, Agata Buchalik-Drzyzga, Bożenna Burgielska, Krystyna Dyrda-Kortyka, Zofia Godlewska, Maria Gostylla-Pachucka, Renata Kill-Kentel, Zuzanna Kociołek, Jadwiga Leśkiewicz-Zgieb, Kazimiera Łętowska, Ewa Maria Poradowska-Werszler, Bogusława Zdep-Łukasiewicz.

Kurator wystawy: prof. Ewa Maria Poradowska-Werszler


Maria Białowolska - Układ, 2002


Agata Buchalik-Drzyzga - Światło II, 1999

 
Bożenna Burgielska - Bravado, 2011


Krystyna Dyrda-Kortyka - Ogród pamięci, 2007-2008


Zofia Godlewska - Krzyż, 1986


Maria Gostylla-Pachucka - Szare i czerwone


Renata Kill-Kentel - Instalacja


Zuzanna Kociołek - Pamięć, 2009


Jadwiga Leśkiewicz-Zgieb - Marzę, więc jestem, 2011


Kazimiera Łętowska - Bez tytułu, fragment


Ewa Maria Poradowska-Werszler - Karkonoskie prześwity, 2010


Bogusława Zdep-Łukasiewicz - Patchwork haftowany

Fotoreportaż z wernisażu wystawy

Zofia Gebhard - Wokół wrocławskiej tkaniny 

U progu lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku kilka młodych wrocławskich artystek powiedziało TAK. Nie były to śluby wieczyste, ale fakt, który – dziś to można bez obawy stwierdzić – na stałe już wszedł do historii sztuki.

 Był to czas, kiedy kształtowały się różne tożsamości – artysty, obiektu sztuki, materii. W bardzo wówczas awangardowym środowisku artystycznym Wrocławia dominował konceptualizm, na świecie przekraczano najróżniejsze granice, głoszono wolność i dowolność, sztukę użytkową wyzwalano z użytkowości. Wpisała się w te wszystkie poszukiwania i tendencje Grupa Tkacka 10 x TAK. Wpisała się w jeszcze jedną opcję, bo sztuka włókna, kreowana przede wszystkim przez kobiety, postrzegana była przez pryzmat feminizmu, nawet jeśli feministycznej postawy nie eksponowała. Kobiety zawsze były tymi, które tkały, haftowały, robiły na drutach. Nadszedł czas, że te umiejętności mogły wykorzystać w działaniu artystycznym (...).

Czytaj tekst
Jubileusz tkaniny artystycznej na Dolnym Śląsku, 2012

Katalog towarzyszący wystawie:
Sztuka włókna - 40-lecie