Matzner Janusz (1931-2016) ⎼ Wspomnienie
Mnich
Dzieło wystawił artysta jesienią pomiędzy w latach 1976-1979 w Galerii jednego obrazu, mieszczącej się wówczas przy ulicy Jatki we Wrocławiu. Obraz ten wykonany został techniką raczej olejną, może akrylową na płótnie. Kompozycja w pionie, w dość dużym formacie około 100×70 cm, utrzymana w kolorystyce złoto-czerwonej, przedstawia/nawiązuje do mnicha, z charakterystycznym kapeluszem: do rzeźby kultowej z okolic góry Sobótki. Sylwetka mnicha umieszczona centralnie została obwiedziona szeroką płaską czerwoną i złotą linią. Obraz aluzyjnie nawiązuje do ikony. To bardzo znaczący i ciekawy wątek tego obrazu. Ten wyrazisty obraz prawdopodobnie powstał w pracowni artysty, przy ulicy Kościuszki po plenerze malarskim, zorganizowanym w okolicach Sobótki.
Ta czerwona bluzka
Drugie dzieło artysta wystawił pomiędzy 1977 a 1979 rokiem w głównej sali ówczesnego Muzeum Architektury. Była to duża wystawa zbiorowa. Obraz Ta czerwona bluzka to dość duża kompozycja pozioma, wykonana techniką olejną lub akrylową. Powstała, jak się domyślam, we wspomnianej pracowni autora. Jeden z jej boków mógł mieć około 100 cm lub więcej. Kolorem dominującym – czerwień centralnej nieoczywistej plamy, sugerującej rozwieszoną bluzkę z długimi zwisającymi rękawami.
Ratusz Wrocławski
Trzecie płótno: pejzaż widziany z okolic Poczty Polskiej we Wrocławiu; olej, format około 60×60 cm. Temat swobodnie traktowany, kolorem dominującym brąz Ratusza. Wystawiony latem 1981 w saloniku wystawienniczym Sztuki Polskiej przy PDT, przy ulicy Świdnickiej.
Tak pamiętam te prace i te miejsca, w jakich je widziałem. Po tylu latach wiem, że brakuje precyzyjnych informacji o twórczości śp. Janusza Matznera, może więc jeszcze oprócz mnie któryś z jego uczniów Liceum Plastycznego (PLSP) a moich kolegów prace profesora i załączone tu przeze mnie informacje potwierdzi i uzupełni.
Tym wspomnieniem – spełniam swój obowiązek wobec Pamięci Naszego Profesora Janusza Matznera.
Lesław Sztangret [leszan@op.pl]