Duch dawnego Chang'an
Duch dawnego Chang'an - artyści z Prowincji Shaanxi
13 sierpnia - 1 września 2013. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Tradycyjne malarstwo chińskie współczesnych artystów z Prowincji Shaanxi, która jest uważana za jedną z kolebek cywilizacji chińskiej. Wystawa prac wybitnych przedstawicieli Szkoły Malarstwa Chang’an: Wang Xijing, Wan Ding, Yang Shuanglin, Wang Jianshu, He Hulin, Xiong Wei, Li Feng, Yan Wenlong, Yue Li, Zhong Qiaolan, Li Yating.
Zdjęcia: K. Kuzborska
Malowanie obrazu przez Wang Xijinga prezesa Związku Artystów Prowincji Shaanxi
Zdjęcia: Zbigniew Stokłosa
Artyści odwołują się do tradycji chińskiego malarstwa xieyi (malarstwa idei), które jest zapisem ich interpretacji i uczuć. Ich dzieła są współczesną kontynuacją wielowiekowego, tradycyjnego malarstwa chińskiego, utrzymane w stylistyce Szkoły Malarstwa Chang'an, która powstała na początku lat 50. XX wieku w Xi’an, stolicy Prowincji Shaanxi. Nazwa szkoły wywodzi się z historii miasta Xi’an, które między innym w czasach dynastii Tang (618-907) było stolicą Cesarstwa Chińskiego i nosiło miano Chang'an.
Malarze xieyi tworzą ekspresyjne i dynamiczne kompozycje, w których ważną rolę odgrywa synteza, uproszczenie, sugestia i indywidualizm. Podobieństwo do rzeczywistego wyglądu danego przedmiotu oraz odwzorowanie zewnętrznej formy odbierane jest jako działanie powierzchowne. O doskonałości dzieła świadczy między innymi swoboda plamy i kreski, z jaką je wykonano.
Wang Xijing - Wiosenna melodia w Pałacu Li
Wang Xijing - Wiosenne przyjęcie, fragment
Wang Xijing - Wiosenne przyjęcie
Wystawa objęta honorowym patronatem Xu Jian Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. Organizatorzy: Związek Artystów Prowincji Shaanxi, Instytut Tradycyjnego Malarstwa z Xi’an, Stowarzyszenie Polsko-Chińskie Na Rzecz Kultury i Sztuki, Muzeum Narodowe we Wrocławiu.