wyszukiwanie zaawansowane

Kulesza Maria – Szkło unikatowe

Aleksandrowicz Monika – Zbiory rozmyte

Rozpondek K.: Pamięci M. Kasperskiego

Dubiel Pati i Bors Kasia – Mistrzowie Kina

24 lipca – 22 sierpnia 2015. Galeria Versus, Wrocław, ul. Jatki 11

Motywem przewodnim wystawy jest człowiek, mistrz, celebryta, reżyser, aktor, idol, bohater filmowy. Tym razem temat kina połączył dwie zupełnie odmienne postawy twórcze wrocławskich artystek – Kasi Bors i Pati Dubiel, na co dzień współtworzących Galerię Versus.

Ta różnorodność dwóch indywidualnych światów – malarskiego i szklarskiego spowodowała swoistą, wybuchową mieszankę koloru, stylu, formy i niepowtarzalności. Człowiek, jego postawa, zachowanie, wnętrze jak i świat materialny inspiruje artystki od początku ich artystycznej przygody. Obu podoba się kicz, ale umiejętnie i stanowczo lawirują na jego granicy – w pełnej świadomości, zupełnie bez obaw. W kipiących kolorem, ekspresyjnych, ciekawych formą pracach wykonanych z elementów szklanych kawałków, a czasami nawet odpadów Pati Dubiel tworzy, wręcz miksuje rzeźby swoich filmowych bohaterów. Artystkę już wiele lat inspiruje świat filmu, szczególnie tego abstrakcyjnego i surrealistycznego. Już w 2003 roku stworzyła cykl prac malarskich i rzeźbiarskich Obrazy Oniryczne€. Były to realizacje powstałe pod wpływem filmów Luisa Buñuela, Petera Weira, Kena Russela, Petera Greenaway‘a. Od tego czasu nawiązania i wpływy kinematografii są częstym elementem sztuki Pati Dubiel. W 2011 roku zaczęła tworzyć cykl małych i średnich form rzeźbiarskich Happy People€, cykl który kontynuuje do tej pory. Dużą część obiektów wchodzących w skład tego projektu stanowią postaci i bohaterowie kina-potraktowani w sposób indywidualny, autorski i często bardzo dowcipny. Wszystkie wieloelementowe, symboliczne, nastrojowe i zabawne postaci zawsze opowiadają jakieś historie.

Artystka, której twórczość ma swoje korzenie w pop-arcie, ale też inspiruje się antykiem, barokiem, surrealizmemm nie przetwarza gotowych pomysłów, lecz tworzy je na nowo. Jej kolorowy, symboliczny szał szklanych rzeźb jest absolutnie niepowtarzalny i unikatowy, a filmowi bohaterowie, mimo inspiracji dziełami filmowymi, jedyni w swoim rodzaju.

Na wystawie pojawią się też odniesienia do wielkich reżyserów i własna refleksja nad ich twórczością i życiem. W malarskich pracach Kasi Bors, które są rodzajem zapisu pamięci, podziwem nad kunsztem reżyserskim i wrażliwością mistrzów, obrazy są ujęte częściowo w formie mandali, podkreślając symbolikę i skupiając się na najważniejszych dla artystki motywach dotyczących zarówno filmów jak i samych mistrzów. Obraz staje się materializacją myśli i emocji artystki, oddaniem zasłużonego hołdu wielkim artystom oraz ukłon, czasem z przymrużeniem oka w stronę mniej ambitnych lub zapomnianych filmów, reżyserów, których jednak wybór jest dokładnie sprecyzowany przez zainteresowania osobiste artystki. Cykl ten ma bawić, cieszyć oko, ale i również skłonić do refleksji.

Właścicielka galerii: Pati Dubiel