Kasińska Jolanta
Urodzona w Kownie na Litwie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, poprzedzoną Liceum Sztuk Plastycznych oraz studiami pedagogicznymi we Wrocławiu. Do 1980 roku zajmowała się grafiką użytkową, malarstwem i dydaktyką. Od 30 lat zajmuje się ceramiką unikatową i dydaktyką oraz konserwacją ceramiki.
Jolanta Kasińska została uhonorowana Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za całokształt pracy twórczej i dydaktycznejm nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006), na wniosek Wizytatora Szkół Artystycznych Okręgu Dolnośląskiego.
The X Gate, 60×40 cm, szamot
Ostatnie wystawy
2020 – Ceramiczne fascynacje, Muzeum Piastów Śląskich, Brzeg
2018 – Między ciszą a dźwiękiem, Klub Muzyki i Literatury
2016 – Symfonie, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
2014 – Linia życia, Miejska Galeria Sztuki, Łódź
2011 – Formy czasu, Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu
Wystawy indywidualne
Polska: Wrocław (1986, 1987, 1988, 2000, 2001, 2005, 2007, 2008), Warszawa, Świdnica, Oleśnica Gdynia, Kłodzko, Opole, Zgorzelec, Kraków (2005), Bolesławiec (2011)
Niemcy: Wiesbaden, Frankfurt nad Menem, Offenbach, Edewecht, Oldenburg
Kompozycja 1, 100×100 cm, kamionka
Kompozycja 2, 100×100 cm, kamionka
Drzewo życia, 50×50 cm, porcelit
Panta rhei, 70×140 cm, porcelana
Udział w wystawach zbiorowych
- 2022 – Po Sztuce – 75-lecie ZPAP Okręgu Wrocławskiego
- 1985 Okręgowa wystawa ZPAP, Kościół Świętego Marcina, Wrocław,
- 1985 Targi Sztuki lnterart, Poznań,
- 1985Landau, Nadrenia, Niemcy,
- Zaporoże, Ukraina, 1986
- Biennale Polskiej Ceramiki, Wałbrzych, Książ, 1989
- Biennale Sztuki Użytkowej, Katowice,1989
- Międzynarodowe Biennale Ceramiki Artystycznej, Vallauris, Francja (1988, 1990)
- Galerie Rathaus, Wiesbaden, 1992
- Bruksela, Belgia, 1993
- Biennale Sztuki Sakralnej, Gorzów, 1994
Wystawy poplenerowe
Bolesławiec, Jelenia Góra, Lewin Kłodzki, Słupsk, Wrocław (1990-2023)
Wybrane wystawy zbiorowe
- Międzynarodowy Festiwal Ceramiki, Mino, Japonia (1995)
- Wystawa z okazji 52. rocznicy powstania ZPAP, Arsenał, Wrocław, 1998
- Dolnośląska Wystawa Sztuki Ceramika, Arsenał, Wrocław, 2001
- Po setce – wystawa z okazji 100-lecia ZPAP w Polsce i 60-lecia we Wrocławiu, Arsenał, Wrocław, 2011
- Linia życia, Łódź, 2014
Prace artystki znajdują się w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, np. w Manabi, Park Tajimi, Japonia.
Integracja, szamot
Nagrody
1989 – Pierwsza nagroda na Biennale Sztuki Użytkowej, Katowice,
1989 – Nagroda Ministra Oświaty za pracę dydaktyczną, 1989
Elżbieta Wernio: Gdy artysta dokona już wyboru narzędzia, którym się posługuje, opisując świat, gdy opanuje już materię i jej tajemnice, zaczyna nam o sobie opowiadać. Nie jest ważna forma, w której się wypowiada, ważne jest to, co chce nam o sobie opowiedzieć i co chce, żebyśmy o niej się dowiedzieli. Jola Kasińska mówi nam dużo mądrych rzeczy, posługując się trudną i pracochłonną formą, jaką jest ceramiczna rzeźba oraz płaskorzeźba. Operuje tą materią lekko i pewnie, tworząc formy piękne i czyste. A opowiada mądrze i dojrzale: o swojej obserwacji świata i natury, o świetle i mroku, o człowieku, o radości i smutku. Dobrze jest znaleźć się w jej świecie, obcować z jej pracami, słuchać jej opowieści.
Etiudy: 1 i 2, 30×60 cm, porcelit
Maria Sonia Krok: Unikatowa ceramika Jolanty Kasińskiej, wrocławskiej artystki o bogatym i różnorodnym dorobku artystycznym i pedagogicznym kryje w sobie głęboką fascynację życiem a także nieodpartą potrzebę uczestniczenia we wszystkich jego przejawach. Intryguje dynamiką i niepokojem, urzeka umiejętnością zamykania bogactwa i złożoności świata w dziełach o zróżnicowanej tematyce, przetwarzanej wyobraźnią i temperamentem w syntetyczny kształt ceramicznej formy. Wielorakość kręgów tematycznych dzieł Kasińskiej jest imponująca. Natura postrzegana zarówno jako subtelne piękno, jak i niepokojący żywioł stanowi jeden z nich. Ale autorka czerpie również inspiracje z bogactwa tradycji kulturowej oraz innych dziedzin sztuki. Pokaźną część jej dorobku stanowią kafle-obrazy, w których autorka reaguje czujnie na sygnały rzeczywistości, zaklinając w trudnym ceramicznym tworzywie zarówno urodę świata, jak i jego niepokojące zjawiska. Ceramika Jolanty Kasińskiej jest mądra i piękna. W przypadku tej artystki połączenie erudycji z poetycką wrażliwością, zmysłu obserwacji z pasją i artystycznym temperamentem zaowocowało dziełami, które - jak sądzę - trwale wpisują się w pejzaż polskiej sztuki współczesnej.
Z cyklu Żywioły, 100×140 cm, porcelit
Maria Groyecka-Ratajczak: Jolanta Kasińska jest artystką tworzącą w różnych materiałach ceramicznych. Szamot, kamionka i porcelana doczekały się pod Jej palcami pięknych realizacji. Równolegle pracuje z młodzieżą uzdolnioną artystycznie - młodymi muzykami oraz młodzieżą trudną, otwierając ich wrażliwość plastyczną. Z kamionki i szamotu powstały finezyjne kafle o tematyce muzycznej: Fugi, Kantaty, Oratoria. Niezwykły jest cykl Drzewa życia oraz formy przestrzenne, pełne rozmachu i dynamiki, a także nastrojowe Miasteczka! W porcelanie tworzy duże szkliwione kafle-obrazy o wyrazistych rytmach i kolorystyce oraz cykl kafli o przemijaniu. No i Ptaki, coś z lotu przestworzy, powietrza - ptak zastygły w locie. Jola Kasińska jest bystrą obserwatorką otaczających nas zjawisk. Inspiracją Jej twórczości są przeżycia, skojarzenia, przeczucia, metafory, symbole. Analiza i synteza przełożona na język form ceramicznych stanowi o dojrzałym pięknie Jej prac. Będąc artystką o nieprzeciętnej wrażliwości, nie przymyka oczu na ciemne strony życia, lecz mimo to kieruje się w stronę światła, pragnąc, aby jej sztuka sprawiała radość, była remedium i ukojeniem. Tworzy bujne i urodziwe dzieła, jak bujne i urodziwe bywa życie. Zawarła w nich i uformowała swój czas.
Pars pro toto, 60 x 20 x 30 cm, szamot, kamionka
Zdjęcia: Cz. Chwiszczuk
Informacja: muzeum.walbrzych.pl
Info o artystce Katalog wystawy
Zdjęcia z uroczystości
Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Strona artystki
kasinska.jolanta.artwroc.com
Kontakt
tel. +48 508 169 196