wyszukiwanie zaawansowane

Żarnowiecki Andrzej, 2011

23 listopada 2011 w auli Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu odbyła się uroczystość ZPAP z udziałem Prorektora Akademii Sztuk Pięknych prof. Piotra Kielana, na której uhonorowano medalami i odznakami wybitnych artystów wrocławskich, nadanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Andrzej Żarnowiecki został udekorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej przez Wicewojewodzinę Dolnośląską Ilonę Antoniszyn-Klik.

Na zdjęciu: Andrzej Żarnowiecki (w środku) w towarzystwie Ilony Antoniszyn-Klik Wicewojewodziny Dolnośląskiej i Jana Chwałczyka odznaczonego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zdjęcia: K. Kuzborska

Andrzej Żarnowiecki (ur. 4 listopada 1931 w Poznaniu) - grafik, rzeźbiarz i ekslibrisista zamieszkały we Wrocławiu. Nauczyciel i opiekun wielu artystów wrocławskich zajmujących się m.in. ekslibrisem. Jeden z założycieli Grupy „RYS”. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, którą ukończył w 1960.

Jest członkiem ZPAP. Od 1974 roku jest wykładowcą rzeźby w Ognisku Kultury Plastycznej we Wrocławiu. Obecnie pełni funkcję dyrektora Ogniska.

Grafiką zajmuje się od 1977. Stosował wiele wklęsłych technik graficznych, w których się wyspecjalizował, m.in. akwafortę, suchą igłę, akwatintę i mezzotintę, a także linoryt będący rytem wypukłym. Brał udział w wielu międzynarodowych kongresach i biennale ekslibrisu, m.in. w Lugano (1979), Malborku (1979), Linz (1980), Frederikshavn (1979, 1980, 1981), Oxfordzie (1982).

Ponadto, jego grafika prezentowana była na Międzynarodowej Wystawie Małych Form Graficznych w Łodzi (1979, 1981), Wystawie Małych Form Graficznych w Jugosławii, Niemczech, Danii i we Włoszech oraz na wystawie Polskich Małych Form Graficznych w Düsseldorfie (1981).

W swoich pracach Żarnowiecki często odwołuje się do historii narodowej oraz symboliki i sztuki sakralnej.

Źródło biografii: Wikipedia