Wieczorek Robert
Robert Wieczorek (ur. 1969), z wykształcenia pedagog, zajmuje się sztuką włókna. Ukończył edukację plastyczną i pedagogikę ogólną. Techniki tkackie opanował pod kierunkiem prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler, uczestnicząc w dwuletnim seminarium (1993-1995), prowadzonym w Galerii Tkackiej na Jatkach we Wrocławiu.
Przygodę ze sztuką włókna rozpoczął w domu rodzinnym, gdzie wełna, kordonki, mulina, sizal i inne wełnopochodne materiały na stałe zagościły w jego życiu. To one stały się bezpośrednią inspiracją do przekazywania osobistych odczuć i wizji świata otaczającego artystę.
W 2016 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków na podstawie twórczości własnej.
Przewodniczący Sekcji Tkaniny oraz członek Komisji Rewizyjnej przy ZPAP OW. Członek Wrocławskiej Grupy Tkackiej „Wątek”. Prowadzi zajęcia z edukacji artystycznej w pracowni Tkaniny Artystycznej w Ognisku Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Pełni również funkcję opiekuna amatorskiej grupy tkackiej „Babie Lato”.
Wystawa Dni moje lecą jak tkackie czółenko, była ukoronowaniem jubileuszu 25-lecia pracy twórczej. Otrzymała Nominację do Nagrody Roku 2020.
Ponadto, artysta otrzymał Wyróżnienie na X Biennale Tkaniny Lnianej w Krośnie oraz Nominację do nagrody im. Ireny Huml. Jego tkaniny znajdują się w muzeach w Polsce i za granicą oraz w kolekcjach prywatnych.
Mandala
Nie widziałem zachodu słońca w Kowarach
Wystawa: Sploty i mereżki, marzec 2021
O artyście
„Narzędziami jego kreacji artystycznych są wszelkiego rodzaju włókna naturalne i sztuczne, nici delikatne i szorstkie, sznury, liny, którymi rysuje i maluje kompozycje na powierzchniach przez siebie tworzonych, ograniczonych technicznymi rygorami warsztatu tkackiego. Pośród wielu osób uprawiających tę dziedzinę sztuki Wieczorek należy do nielicznych, które posiadają umiejętności techniczne, pozwalające na konstruowanie własnych krosien tkackich, dostosowanych do jego kreatywnych koncepcji. Dorobek artystyczny Wieczorka cechuje indywidualność, nawiązanie do koncepcji strukturalizmu. W kompozycjach wyraźnie dąży do jedności i równowagi między jakościami elementarnych struktur wizualnych” – prof. dr hab. Ewa Maria Poradowska-Werszler.
Kontakt: robert.tkanina@gmail.com
Więcej: robertwieczorekart.pl