Idziecie na Wilki?
Miejsce wystawy: Galeria Miejska, ul. Kiełbaśnicza 28, Wrocław
Termin wystawy: 6 – 19 kwietnia 2017
Wystawa „Idziecie na wilki?” to druga (po ekspozycji „Idziecie na Mincieli?” z 2016 r.) odsłona efektów wspólnej pracy studentów i nauczycieli w Otwartej Pracowni Malarstwa Uli Wilk i Eugeniusza Minciela, działającej przy wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ekspozycja stanowi więc rodzaj podsumowania i zwieńczenia nieformalnych spotkań, których celem jest przede wszystkim ponadpokoleniowa rozmowa, rozwijanie umiejętności artystycznych, poszukiwanie inspiracji oraz próba rozwiązywania twórczych problemów - tak studentów jak i dojrzałych artystów, którzy w ramach spotkań pełnią raczej rolę opiekunów niż mistrzów.
Dla uczestniczących w tych nieobowiązkowych zajęciach studentów jest to również świetna okazja do poznania doświadczonych i docenionych artystów, także tych reprezentujących starsze pokolenie. W tym roku byli to m.in. Jan Chwałczyk, Anna Kutera, Ryszard Pajączek czy Kasia Kmita, których wybrane prace również włączone zostały w podsumowującą prezentację.
Ważnym aspektem wystawy „Idziecie na wilki?” jest zniesienie klasycznego podziału na mistrza i ucznia, co uwidacznia się zarówno na poziomie czysto artystycznym, jak i ekspozycyjnym. Prezentacji daleko do shierarchizowanego tworu kształtowanego przez postać kuratora, którego celowo nie wyznaczono. Wolność, twórcza swoboda i spontaniczność – pielęgnowane podczas spotkań w pracowni zostały przeniesione w mury galerii, dzięki czemu twórczy dialog odbywa się w przestrzeni całkowicie demokratycznej. Dlatego też, obok prac poruszających szeroko rozumiane wątki kulturowe, społeczne czy historyczne mogły znaleźć się realizacje skupiające się na zagadnieniach czysto estetycznych.
Formuła otwartej pracowni opracowana przez Ulę Wilk i Eugeniusza Minciela, której charakter zwizualizowany został na wystawie, zakłada odejście od schematycznej relacji łączącej początkującego artystę z nauczycielem, ze wszystkimi cechami określającymi ten związek. Pedagodzy nie roszczą sobie prawa do oceniania, wyróżniania czy narzucania pomysłu na twórczość, ich pomoc polega na pokazaniu możliwości i – co najważniejsze – wsłuchiwaniu się w to, co maja do przekazania młodzi artyści.
Wystawa, choć prezentuje szereg prac wykonanych przez indywidualnych twórców przemyca też atmosferę wspólnotowości i kolektywnej pracy – wartości, które stanowią o wyjątkowości pracowni prowadzonej przez Wilki. Na wystawie przejdziemy przez twórczość 20 artystów i ponad 20 realizacji wykonanych w różnych technikach plastycznych: od klasycznej farby olejnej przez papierowe wycinanki do małoformatowych aluminiowych odlewów czy rzeźb wykonanych w drewnie.
Zdjęcia: Eugeniusz-Minciel oraz Łukasz Kujawski
Zdjęcia z wernisażu: Galeria Miejska (facebook)