Chodurski Jerzy
Urodzony w Zakopanem (1942). Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z projektowania szkła pod kierunkiem profesora Stanisława Dawskiego na Wydziale Ceramiki i Szkła (1970). Od 1971 roku pracownik dydaktyczny tej uczelni; od 1994 profesor zwyczajny. W latach 2002-2005 dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła. Od ukończenia studiów związany z macierzystą uczelnią - obecnie jako profesor zwyczajny - Wydział Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prowadzi Pracownię Projektowania Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP. W zorganizowanej przez siebie pracowni prowadzi twórcze eksperymenty z formowaniem szkła w technikach: fusig glass, slumping glass, patě de verre. Poszukuje nowych środków wyrazu artystycznego. Tworzy również formy rzeźbiarskie. Wykonał cykl obiektów przestrzennych Anioły.
Jerzy Chodurski z dystansem przygląda się otaczającemu go światu. Indywidualista, odznaczający się wrażliwością na piękno, zawieszony pomiędzy przyziemnością codziennego życia a urodą natury. Jego anioły wyrażają tęsknotę do metafizyki, do nieograniczonej przestrzeni, do swobody tworzenia. Jako artysta jest wszechstronny. Uprawia grafikę, scenografię i grafikę książkową. Znakomicie rysuje. Wprowadził on w latach osiemdziesiątych do polskiego szklarstwa technikę zgrzewania szkła tzw. fusingu. Stosuje też technikę witrażu pâte de cristal, czy pâte de verre. Jerzy Chodurski uważa, że każde preferencje ograniczają artystę. Jednocześnie twierdzi, iż każda technika mądrze zastosowana jest dobra. Jest człowiekiem kontemplacyjnym, stroniącym od świata jupiterów. Nie przepada za wystawami indywidualnymi, toteż miał ich niewiele - Stefania Żelasko, 2009.
Jego szklane obrazy były dwukrotnie prezentowane, w 1980 i 1986 roku, w „New Glass Review”, wydawnictwie Muzeum Szkła w Corning, stan Nowy Jork.
Więcej: asp.wroc.pl oraz szklo.asp.wroc.pl
Kontakt: dujawica@gmail.com