wyszukiwanie zaawansowane

Kulesza Maria – Szkło unikatowe

Aleksandrowicz Monika – Zbiory rozmyte

Rozpondek K.: Pamięci M. Kasperskiego

Józefowski Eugeniusz - Poruszające Ciało

Poruszające Ciało – performance do kamery fotograficznej
19 września - 30 października 2014, Teatr im. C.K. Norwida, Galeria Skene
Jelenia Góra, ul. Wojska Polskiego 38

Fotografia aranżowana interesuje mnie od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku głównie dlatego, że moment kreacji zaczyna się w niej dużo wcześniej niż fotografowanie, które jest czynnością zamykającą fazę koncepcji.

Eugeniusz Józefowski - Z lustrem
Z lustrem

W zaprezentowanych na wystawie trzech cyklach prac motywem organizującym fizyczną i mentalną przestrzeń jest Ciało. Nie chodzi tu o jego eksponowanie, bo pięćdziesięciosiedmioletni mężczyzna nie jest najlepszym obiektem kontemplacji estetycznej. Ciało jest tu symbolem pełni podmiotowego doświadczania siebie i życia, doświadczania siebie w przestrzeni upływających lat. Nagość ujawnia zmiany Ciała, ale jednocześnie wyraża pełnię doświadczania siebie w czasie, autentyczności życia.

Eugeniusz Józefowski „Poruszające Ciało”
Drzwi 6

Trzy cykle fotografii to trzy odsłony wewnętrznych narracji przedstawione w aranżacjach skrywających głęboko osobiste wątki. W cyklu Drzwi wykorzystałem dwie prace na krosnach malarskich o formacie około 100 x 150 cm, tworzone na bazie elementów, z których każdy odnosi się do jakiegoś momentu w moim życiu: rysunków mojego ciała wykonanych w latach osiemdziesiątych (kiedy przez osiem lat mieszkałem z rodziną w jednym pokoju), cyjanotypii wykonanych w latach dziewięćdziesiątych podczas performance z tymi rysunkami w innym wrocławskim mieszkaniu, komentarzy naniesionych kredką na papiery naciągnięte na krosna malarskie i podmalowane błękitami nawiązującymi do kolorów cyjanotypii. Ich układ, nawiązując do formy otwartej książki czy uchylonych drzwi, jest metaforą przechodzenia w inną rzeczywistość czasową, podobnie jak przenikające się Ciała z różnych okresów życia, o różnym stopniu materialności - począwszy od realistycznej formy aż do transparentnych.

Eugeniusz Józefowski - Krata-3
Krata 3

Bezpośrednim impulsem aranżacji w cyklu Kratki stał się kolejny remont domu. Wykorzystane w nich drewniane kratki pochodzą z mojego ogrodu, pozyskałem je podczas likwidacji pergoli zamykającej dwa tarasy domu na wsi, w którym obecnie mieszkam. Ich symbolika jest czytelna dla osób, które znają moje obrazy. Użyłem także głowy z drewna lipowego, którą wyrzeźbiłem w młodości oraz drewnianych rzeźb ludowego artysty, które dotychczas stały w moim ogrodzie. Relacje między przeszłością i teraźniejszością, intencjonalnie zamkniętymi w jednym kadrze, są odzwierciedleniem mojego osobistego stosunku do przeszłości.

Eugeniusz Józefowski - Krata-5
Krata 5

Trzeci cykl Z lustrem - to ciąg odniesień do teraźniejszości. Wykorzystałem w nim owoce, warzywa i szklane kule, które fotografuję od lat. Gotowanie i jedzenie są dla mnie jednym ze sposobów smakowania życia, sposobem na, który dziś wreszcie mogę sobie pozwolić. Fotografie te przedstawiam dziś po raz pierwszy, nieprzypadkowo ich premierowy pokaz ma miejsce w Jeleniej Górze – w miejscu, w którym spotkałem tak wielu wspaniałych ludzi, których cenię i szanuję, w miejscu gdzie narodziła się moja kolejna fascynacja fotografią.

E. Józefowski

Więcej
Narracje z innymi postaciami
 jozefowski.com.pl