wyszukiwanie zaawansowane

Czyszczoń Władysław – Srebrny Medal

Władysław Czyszczoń – artysta sztuki szkła został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis – nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego staraniem prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły.

Uroczysta dekoracja odbyła się 12 stycznia 2012 w trakcie noworocznego spotkania jeleniogórskich samorządowców z przedstawicielami środowisk społeczno-kulturalnych i lokalnych przedsiębiorców w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Artysta tworzy szklane kompozycje o formach prostych, skondensowanych i pełnych ekspresji, dynamizując ich strukturę barwami oraz modelując przy piecu hutniczym. Mowa o Władysławie Czyszczoniu, jednym z najwybitniejszych twórców Karkonoszy, dla którego szkło jest pasją i marzeniem, szlachetnym tworzywem, które wzbogaca.

Artysta udekorowany został Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przez wicemarszałka dolnośląskiego Jerzego Łużniaka, który pogratulował wspaniałego wyróżnienia i jednocześnie życzył wielu kolejnych sukcesów na artystycznej drodze.

Władysław Czyszczoń jest artystą plastykiem, od 1978 członkiem Związku Artystów Plastyków z Wrocławia. Od 1976 związany jest z Jelenią Górą – najpierw jako nauczyciel rysunku szklarskiego w Zespole Szkół Rzemiosła Artystycznego, a od 1980 nauczyciel rysunku, malarstwa i projektowania artystyczno-użytkowego w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych.

Obecnie uprawia linoryt (grafikę artystyczną) i realizuje unikatowe szkła artystyczne i użytkowe przy współpracy polskich hutników, głównie z huty szkła Julia. Odnosząc sukcesy jako artysta szkła, Czyszczoń poświęcał się również pracy dydaktycznej - wielu jego podopiecznych studiowało później na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz innych uczelniach artystycznych.

Ogromny talent i niezwykła skromność sprawiły, że artysta jest postacią niezwykle cenioną i szanowaną zarówno na polskiej scenie artystycznej, jak i w jeleniogórskim środowisku plastycznym. Władysław Czyszczoń wielokrotnie uczestniczył w plenerach dolnośląskich, konkursach, sympozjach oraz wystawach w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach muzeów we Wrocławiu, Poznaniu, Jeleniej Górze, Malborku i Coburgu.

 

Opracowanie przygotowane na podstawie materiału zamieszczonego na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego: www.umwd.dolnyslask.pl - K. Kuzborska