wyszukiwanie zaawansowane

Kulesza Maria – Szkło unikatowe

Aleksandrowicz Monika – Zbiory rozmyte

Rozpondek K.: Pamięci M. Kasperskiego

Nawrocki Łukasz

Studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom w Pracowni prof. Alfredy Poznańskiej oraz w Pracowni prof. Krystyny Cybińskiej (2000). Doktorat z wyróżnieniem z zakresu konserwacji i restauracji dzieł sztuki na UMK w Toruniu (2018). Malarz, rzeźbiarz, naukowiec. Studyjne pobyty, badania w muzeach i galeriach sztuki Zachodniej Europy. Znawca technik i technologii malarskich Dawnych Mistrzów: Rafaela Santi, Lucasa Cranacha Starszego, Leonarda da Vinci. Autor naukowych rekonstrukcji konserwatorskich dzieł mistrzów renesansu. Laureat nagród, stypendiów i wyróżnień z zakresu sztuk wizualnych, ochrony dóbr kultury. Otrzymał Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis w dziedzinie: sztuki wizualne.

Dr Nawrocki jest autorem m.in. Portretu Młodzieńca Rafaela Santi – naukowej rekonstrukcji konserwatorskiej, zaginionego w 1945 roku dzieła.



Artysta wykonał również ramę obrazu – inkrustowaną ręcznie motywami akantowymi, wypełnionymi naturalnymi barwnikami, stosowanymi przez Rafaela – bogato złoconą, zrekonstruowaną według XVI-wiecznej technologii z długo sezonowanego drewna.


Dzieło w Muzeum Czartoryskich, Dom Gotycki, Puławy 2021

Obraz towarzyszył obchodom 220-lecia otwarcia Świątyni Sybilli – pierwszego polskiego muzeum, założonego przez Księżnę Izabelę Czartoryską oraz Międzynarodowej Konferencji Naukowej Aby przeszłość przyszłości odnowić pamięcią – Świątynia Sybilli 1801-2021
w Muzeum Czartoryskich


Dzieło w Muzeum Czartoryskich, Puławy 2021, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Artykuł PAP
Agnieszka Gorczyca: Jedyna na świecie rekonstrukcja
„Portretu Młodzieńca” Rafaela Santi

* * * * *

Inne dzieła i wystawy

Madonna Głogowska Lucasa Cranacha Starszego (1472-1553)
– naukowa rekonstrukcja konserwatorska dra Nawrockiego
w technice i technologii malarskiej Mistrza z XVI wieku.

Madonna Głogowska Lucasa Cranacha Starszego

Od stycznia 2021 obraz Madonna Głogowska eksponowany jest na stałe w Kolegiacie Głogowskiej, w miejscu, w którym dzieło Cranacha znajdowało się od poł. XVI wieku, do czasu grabieży w 1945 roku.

 

Portret Młodzieńca Rafaela Santi (1483-1520)

12 września 2022 – 30 kwietnia 2023
Gabinet Księcia Jerzego II. Brzeskiego
Muzeum Piastów Śląskich, Brzeg, pl. Zamkowy 1


Wizyta na wystawie Rafaela w Muzeum Piastów Śląskich Dyrektora Generalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki – Sławomira Adamca (z prawej), Dyrektor Muzeum – dr Dariusz Byczkowski (z lewej), Łukasz Nawrocki w środku

Więcej zdjęć z wystawy

Wykształcenie oraz dorobek twórczy artysty ma interdyscyplinarny oraz naukowy charakter. Twórczość artystyczna i działalność naukowo-badawcza obejmuje aktywność z zakresu malarstwa, rysunku, rzeźby, badań fizykochemicznych dzieł sztuki oraz badań nad techniką i technologią malarstwa Dawnych Mistrzów.

Artysta z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu (2018), która dotyczyła rekonstrukcji warsztatu malarskiego Rafaela Santi. Rozprawa była nominowana przez Senat Uczelni do Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Jst laureatem Nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych oraz stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie ochrony zabytków i sztuk wizualnych. Był również laureatem Stypendium Marszałka Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej, opieki nad zabytkami i upowszechnieniem kultury.

Należy do Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków
oraz do Związku Polskich Artystów Plastyków.
UNIVERSEUM European Academic Heritage Network

 

oprac.©kkuzborska

28.09.2022