wyszukiwanie zaawansowane

Kulesza Maria – Szkło unikatowe

Aleksandrowicz Monika – Zbiory rozmyte

Rozpondek K.: Pamięci M. Kasperskiego

Kulesza Hanna - Glasseria

Glasseria - wystawa prac Marii Kuleszy w Galerii Agora

Podróż otwiera na nieznane, uczy przekraczać granice i szukać tego, co poza mapą, ale nabiera szczególnego sensu, gdy wracasz z niej do domu. Nanosisz na mapę swoje małe, prywatne centrum świata. Teraz mapa staje się pamiątką, ozdobą salonu. Wchodzisz w oswojoną bezpieczną przestrzeń. Wiatr nieznanego nie rozwiewa już włosów.

Domowe życie od pokoleń toczyło się wokół ognia. Piec to odwieczne serce domu, a zapach domu to zapach świeżego chleba, ciasta. Zapach francuskiej patiserii. Pieczenie wymaga precyzji, delikatności a zarazem zdecydowania. Formujesz finezyjne kształty, ustawiasz parametry, ale wynik zawsze może cię zaskoczyć. Piec pozostawia miejsce na eksperyment, często zaskakuje.


Cybernimfa

Ogień jest potężnym żywiołem. To, co w nim się rodzi, może być delikatne kruche, wymagające troski a jednocześnie twarde, gładkie, niepoddające się upływowi czasu.

Szkło to specyficzny, magiczny rodzaj wypieku. Wymaga cierpliwości, serca, czasu, a przede wszystkim żaru pieca szklarskiego, by mogło odsłonić swoją duszę. Po wyjęciu z pieca przestaje być surowe, staje się bardziej tajemnicze, migotliwe, nieprzezroczyste, nasyca kolorem przestrzeń.

Może mieć słodki lukier lub kolorową posypkę z wierzchu, a wewnątrz twardy migdał. Może mieć krawędzie ostre jak papryczki chilli lub delikatne, oblane płynną czekoladą.

Dostarcza niezobowiązujących przyjemności, uwodzi, niepokoi, obiecuje i zostawia z nierozwiązaną zagadką. Jak coś takiego mogło powstać? Jak można nadać kształt żywiołom ognia i powietrza? Co to znaczy?

Czy musi znaczyć?

Czy nie wystarczy, że nakarmi twoje oko?

Więcej: m.kulesza