wyszukiwanie zaawansowane

Kulesza Maria – Szkło unikatowe

Aleksandrowicz Monika – Zbiory rozmyte

Rozpondek K.: Pamięci M. Kasperskiego

Abel Adam

Adam Abel ‒ artysta multimedialny, profesor nadzwyczajny w Katedrze Działań Interdyscyplinarnych na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się rzeźbą w tworzywie ceramicznym, animacją i video artem. W 2000 roku jako artysta wizytujący pracował na Uniwersytecie w Akron (Myers School of Art), Ohio USA. W latach 2005-2006 tworzył w Korei Południowej, gdzie objął stanowisko profesora na Wydziale Ceramiki Uniwersytetu Kyung Hee.

Od 2012 prowadzi Pracownię Działań Intermedialnych w macierzystej uczelni. Jego prace znajdują się w krajowych i międzynarodowych kolekcjach sztuki współczesnej oraz w zbiorach instytucji artystycznych w Korei Południowej, USA, na Łotwie, we Włoszech i w Chinach. Tworzone przez niego realizacje były prezentowane i nagradzane zarówno w Polsce, jak i za granicą.



Artysta o swojej sztuce

Pracując w materii ceramicznej, w swoich działaniach staram się wykorzystywać siłę video oraz animacji. Moje wczesne formalne eksperymenty z nimi związane dotyczyły ożywiania własnych szkiców i projektów kompozycji przestrzennych, zmierzały do wprowadzenia ruchu w tradycyjne dwuwymiarowe kompozycje. Doświadczenia te przeniosłem w obręb ceramicznych obiektów trójwymiarowych, które już w swojej formie zawierają pokłady energii odnoszącej się do idei przemian oraz transformacji. Wykorzystując technikę animacji poklatkowej, stworzyłem film VITRIOL, w którym formy i ich materia ulegają przeobrażeniom.

To dodatkowe medium umożliwiło mi wykreowanie nowych procesów tworzenia i wkroczenie na obszar, w którym zaciera się granica pomiędzy realnym przedmiotem a jego ożywionym substytutem. Uwiadamiając sobie, iż łączenie wielu mediów odzwierciedla złożoność procesów postrzegania świata i umożliwia przekazanie emocji pojawiających się podczas aktu tworzenia, doprowadziłem do realizacji dwóch kolejnych projektów: „pies (c)” oraz „Miejsca/players”, w których odbiorca może stać się istotą, współformując ostateczny obraz dzieła, poruszając się po jego elementach według osobistego klucza. Ze względu na swą wieloaspektowość, specyfikę, plastyczność oraz zmienność, ceramika - jak dotąd - jest dla mnie materią, wokół której i w której ukryty jest ogromny potencjał. Potencjał niejednokrotnie uwalniany przy współudziale innych dyscyplin.

Więcej: nagroda.roku

asp.wroc.pl
adamabel.com

 

oprac.©kkuzborska