7. Park Sztuki – Kliczków 2015
Plener Malarski – 7. Park Sztuki
30 sierpnia ‒ 13 września 2015, Zamek Kliczków, Folwark Książęcy
Na Folwarku Książęcym, należącym do kompleksu Zamku Kliczków, odbył się już Plener Malarski – 7. Park Sztuki. Plener organizowany jest przez Związek Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu, a jego uczestnikami byli artyści ZPAP Okręgu Wrocławskiego oraz artystka z Niemiec.
Uczestnikami tegorocznego pleneru są (od lewej): Małgorzata Jojnowicz, Mirella Rylewicz, Jolanta Studzińska, Krystyna Szczepaniak, Monika Worsztynowicz, Andrzej Dudek-Dürer, Nina Karkoschka (Niemcy), Marek Marchwicki, Zdzisław Nitka, Jolanta Nikt-Nitka, Katarzyna Banaś.
Kuratorem pleneru była artystka Krystyna Szczepaniak
Dla złapania weny, podczas pobytu artyści zwiedzali Zamek Kliczków i jego zakamarki, jedyny w Europie cmentarz koni oraz oddaloną o 12 km miejscowość Parowa, z usadowionymi tu kilkoma zakładami produkującymi ceramikę bolesławiecką. Plenerowicze mieli po raz kolejny okazję zobaczyć przedwojenne potężne piece ceramiczne, które działają do dziś. W bogatym kalendarium pleneru było też zwiedzanie Bolesławca - centrum i Muzeum Ceramiki, wizyta w Görlitz oraz w Hucie Szkła – Studio Borowski w Tomaszowie Bolesławieckim. Część artystów – miłośników niemieckiego malarza Georg Baselitza (Hans-Georg Bruno Kern) pojechała do Deutschbaselitz – miejsca, gdzie się urodził i chodził do szkoły.
By wykorzystać w pełni ostatnie ciepłe dni lata i poczuć niezwykły klimat pięknie usytuowanego kompleksu Zamku Kliczków, artyści chętnie spacerowali po okolicznych lasach oraz kąpali się w jeziorze Błękitka. Nie brakowało też amatorów rekreacji na pięknie zaaranżowanym basenie w dawnej ujeżdżalni koni przy zamku. Wieczorami grupa miała okazję oglądać prezentację twórczości Andrzeja Dudeka-Dürera, a także wysłuchać wykładów Andrzeja Saja, redaktora czasopisma artystycznego Format, i Jolanty Studzińskiej.
Impresje i natchnienie zdobyte podczas spacerów i wycieczek po okolicy przeradzały się w ciekawe prace, tworzone popołudniami w przestrzeni pracowni umiejscowionej w zabudowaniach Folwarku Książęcego.