wyszukiwanie zaawansowane

Sokół Ryszard (1928-2021)

Ryszard Sokół odszedł od nas 28 listopada 2021. Artysta spoczął 7 grudnia 2021 na cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu, Bujwida 51.

W latach 1948-1953 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu), którą ukończył, uzyskując tytuł magistra sztuki – artysty plastyka ze specjalnością architektura wnętrz. Artysta był członkiem ZPAP. Za swoich mistrzów artysta uważał Emila Krchę (malarstwo), Antoniego Mechla (rzeźba), Stanisława Dawskiego (grafika) i Władysława Wincze (architektura wnętrz).

Praca artystyczna to: projektowanie wnętrz i ekspozycji wystawowych, m.in. Muzeum Poczty, Ossolineum, Targi Poznańskie, malarstwa ścienne historyczne i reklamowe (we Wrocławiu i innych miastach na Dolnym Śląsku), medalierstwo, praca w Miastoprojekcie, Wrocław. Od 1970 roku był dyrektorem do spraw artystycznych w Zakładzie ART we Wrocławiu. Miał ogólnopolskie uprawnienia rzeczoznawcy do spraw wystawiennictwa i grafiki. Brał udział w licznych wystawach, jego prace są w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Biblioteki Ossolineum PAN we Wrocławiu, WDK we Wrocławiu, Szkół Tysiąclecia oraz w zbiorach prywatnych, m.in. Polska, USA, Szwecja, Wielka Brytania.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1976), Zasłużony dla Dolnego Śląska (1975), Złotą Odznaką ZPAP (1980).

Urodził się we Lwowie w 1928 roku. Mimo młodego wieku, brał czynny udział w obronie swego miasta. Był harcerzem: członek SHP Hufce Polskie, od 1943. Następnie członek ZHP (1946-1949). Organizator i założyciel drużyn na Śląsku Opolskim. Aktywnie żyjący i zawsze gotów do pomocy każdemu potrzebującemu, ostatnie 2,5 roku artysta spędził przykuty do łóżka po przypadkowym upadku, który spowodował niedowład.

Jego ulubionym tematem malarskim był Bałtyk, a z licznych hobby: filatelistyka, numizmatyka, jazda na nartach, pływanie, siatkówka, wędrówki po górach latem i zimą, ulubionym był ogród, który miał przy domu wakacyjnym nad morzem.

Żona Artysty – Zofia Jabłońska-Sokół – również absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom 1954) jest członkinią ZPAP. Państwo Sokołowie przeżyli w związku małżeńskim niespełna 71 lat, do pełnej rocznicy zabrakło 70 dni.

Wspomnienie przygotowała
córka Anna Sokół-Ossowicz

 

oprac.©kkuzborska