Pomnik Zwierząt Rzeźnych
Pomnik ku Czci Zwierząt Rzeźnych, obecny na Jatkach od dwudziestu lat, powiększył się o cielaka.
Pomnik wymyślił Piotr Wieczorek, prezes Wrocławskiego Okręgu ZPAP, dobry duch Jatek. Namówił artystów, żeby złożyli hołd zwierzętom, których los przez wieki związany był z tym miejscem.
Stare Jatki to miejsce, gdzie od średniowiecza znajdowały się kramy mięsne, punkt strategiczny dawnego Wrocławia. Mięso, chleb i kasze były podstawą jadłospisu mieszczan, więc na Jatkach kłębił się tłum klientów. Zlokalizowano je blisko rynku, w sąsiedztwie rzeźni miejskiej i blisko obór dla zwierząt przeznaczonych na ubój przy ul. Rzeźniczej. Jeszcze w 1939 roku pracowało tu dwóch mistrzów masarskich: Ernst Heide pod numerem 21 i Gustav Moese pod numerem 24.
Po wojnie chciano zburzyć całą pierzeję i zakończyć historię Jatek, uznając, że ciemna, zrujnowana uliczka przyciąga tylko ludzi z marginesu. Choć porzucono ten barbarzyński pomysł, odbudowa trwała blisko ćwierć wieku. Wprawdzie kramy mięsne już tu nie wróciły, ale artyści, którzy wprowadzili się na miejsce masarzy, z szacunkiem odnieśli się do spuścizny po pierwszych gospodarzach.
Jako pierwsze pojawiły się w 1997 naturalnej wielkości gęsi (projekt Marka Kulika), kozy (dzieło Mirosława Grzeszczuka), świni (projekt Jerzego Bokrzyckiego) i prosiaka (autorstwa Jana Zamorskiego). Pomnik z czasem powiększył się o kaczkę autorstwa Piotra Butkiewicza, koguta Ryszarda Gluzy i królika, będącego dziełem Stanisława Wysockiego. Potem pojawiły się bobki i wielkie jajo, aż w końcu na Jatki wbiegł cielak.
To dzieło Jerzego Bokrzyckiego. Wyraźnie odznacza się od reszty figur, wypolerowanych przez wrocławian i turystów. Przewodnicy przekonują, że pogłaskanie świnki po szynkach zapewni szybki dopływ pieniędzy, pucowanie kozich rogów zagwarantuje szczęście w miłości i szał zmysłów, a wejście w bobki zapewni syte, spokojne życie. Jeszcze nie wiadomo, jakie problemy będzie rozwiązywał cielak, ale skoro krowa jest symbolem płodności, więc być może nowa figura zacznie poprawiać demografię Wrocławia. (wroclaw.wyborcza.pl)
Zdjęcia: K. Szczepaniak
Więcej informacji o pomniku: Gazeta Wyborcza
Więcej informacji o Cielaku: Gazeta Wyborcza
Film: opowiada Beata Maciejewska